Dela nyhet
Bortdömda mål i 2-1 förlusten mot Örebro…
12 jun 2023

Domarteamet stod tyvärr i fokus när gästande Örebro plockade hem alla 3 poäng på Pre Zero Arena.
Med två bortdömda mål för offside i kritiska lägen, där det första är ett felaktigt domslut, är det svårt att inte känna att vi blev rånade på chansen att ta poäng.
Med skolavslutningar och studentskivor runt hörnet var det under juni månads andra helg dags att avverka omgång nummer tio av denna säsong.
För vår del betydde det ett riktigt toppmöte med en av seriens förhandsfavoriter i form av Örebro.
Gästerna är ett välspelande kollektiv med bollskickliga spelare som vill föra sina matcher och vi förväntade oss tuffast möjliga utmaning denna lördageftermiddag.
Vi klev dock in i mötet som serieledare, med 3 poäng tillgodo på Örebro, och var fulla av tillförsikt inför chansen att kunna utöka avståndet ytterligare.
Stärkta av segern och vår insats mot svårspelade P18 på Gotland samt en riktigt bra träningsvecka i benen var självförtroendet på topp inför den uppgift som väntade.
Juni har bjudit på vackert sommarväder hittills och denna lördag var inget undantag.
Pre Zero Arena badade i sol när det var dags att sparka igång detta toppmöte.
Det var gästerna som började klart bäst.
Med bra rörelse och fina passningsmönster lyckades man spela förbi oss och oroa runt vårt straffområde tidigt i matchen.
Utdelningen kom också som ett brev på posten redan i den sjätte matchminuten.
Ett fint kombinationsspel längs Örebros högerkant mynnade ut i ett distinkt inspel mot främre ytan där en bortaspelare kom i en löpning med Jeppe tätt efter sig.
Julia i vårt mål agerade och fick en fot på bollen som studsade rätt upp framför mål där en vitdressad Örebrospelare var först och kunde borra upp 1-0 i nättaket.
Aj aj aj vilken tung start på matchen.
Efterföljande minuter var darriga och det tog ett tag för oss att hitta tillbaka till grunderna men efterhand började vi få bättre grepp om händelserna.
Det var dock ytterst nära att gästerna kunde utöka sin ledning med dryga kvarten spelad. En snabb omställning gav ett friläge men Julia agerade tidigt och kunde parera avslutet.
Puh…
Därifrån och framåt var det vi som höll i taktpinnen.
Men gästerna försvarade sig bra och de där riktigt farliga chanserna lyste med sin frånvaro.
När matchuret tickade upp mot halvtimmen spelad kom dock möjligheten som skulle ge en kvittering.
Vi spelade loss Ebba ute till vänster och hon utmanade sin försvarare innan hon spelade in bollen mot mål.
En Örebroförsvarare kunde dock blocka bollbanan och vi fick hörna från vänster.
Kapten Filippa stod för en ypperlig serve och Natasha visade återigen hur giftig hon är på huvudet när hon nickade in 1-1.
Underbart!
Och rättvist sett till hur matchbilden utvecklat sig.
Vi fortsatte trycka på efter kvitteringen och det märktes att gästerna var skärrade.
Vårt aggressiva försvarsspel var lyckosamt och vi kunde gång på gång vinna boll och anfalla på nytt.
Precis före paus jobbade vi till oss ett frisparksläge en bit utanför Örebros straffområde till höger.
Kapten Filippa och Mathilda snackade ihop sig och det blev Mathilda som sköt efter en lätt petning från vår kapten.
Gästernas målvakt kunde inte hålla bollen och Hanna var först framme och rullade in den i nät.
Men vårt jubel fick ett abrupt avbrott då assisterande domaren viftade för offside.
Det kändes ytterst märkligt och Örebrospelarnas agerande förstärkte bara den känslan då dom skickade upp bollen mot mittplan för avspark trots att domaren blåst och visat tecknet för offside.
En titt på vår Spiideoinspelning visade också att det var ett felaktigt domslut.
Otroligt surt…
Som inte detta vore nog avslutades halvleken med att vår högerback och målskytt Natasha åkte på en smäll och stukade foten illa.
Sällan har ordspråket ”en olycka kommer sällan ensam” stämt så väl…
Trots den sura avslutningen av första halvlek var känslan positiv i omklädningsrummet.
Vi hade visat karaktär som jobbat oss tillbaka in i matchen efter den tunga öppningen och efter vår kvittering så var det vi som hade fört spelet och skapat tryck mot gästernas straffområde.
Det var bara det sista lilla som saknades, om man nu kan beskriva det så när vi fick ett regelrätt mål bortdömt.
Vi hade dock gott hopp om att kunna mala ner motståndet under andra halvlek.
Kunde vi bara fortsätta vara lika aggressiva i vårt agerande och vara lite noggrannare i vårt passningsspel och beslutsfattande så skulle chansen komma.
Vi förberedde bytet där Natasha fick kliva av och Ebba J komma in och gjorde oss redo för att fortsätta jobba hårt under andra halvlek för att nå ett positivt resultat.
Vi öppnade andra halvan som vi avslutade den första, framåtlutade och aggressiva.
Redan efter ett par minuter fick vi ett bra skottläge när Filippa fick bollen strax utanför gästernas straffområde.
Avslutet gick dock precis utanför stolpen.
Vi fortsatte trycka på men från ingenstans får Örebro chansen att anfalla när vi inte är tillräckligt resoluta på mittplan.
Gästernas ensamma anfallare lyckas få med sig bollen trots att vi har två spelare runt om henne och hittar en medspelare i djupled.
Det känns dock som vi agerar tidigt i vår nedflyttning men tyvärr kommer beslutet att gå mot spelaren och styra henne mot kanten alldeles för sent.
Vinkeln för avslut finns fortfarande och här visar motståndaren kvalité och effektivitet när hon skjuter bollen förbi Julia och in i bortre hörnet.
Usch så tungt…
Och inte helt rättvist sett till matchbilden.
Återigen blir det darrigt en period och gästerna är sånär på att utöka ledningen nästan direkt efter 2-1 målet.
Precis som i första halvlek tar det en stund för oss att hitta rätt igen men efter ett tag börjar vi vinna dueller på nytt och kan etablera ett spel på Örebros planhalva.
Det blir en ganska tydlig matchbild där vi letar efter luckor för att hitta målchanser mot ett organiserat försvar medan gästerna satsar på omställningar.
Vi har också ett antal avslut mot mål.
Hanna testar på volley men målvakten är rätt placerad och inhoppande Agnes skjuter från distans men återigen klarar keepern att parera trots att skottet vobblar och bollen tippas över ribban.
Det är intensivt och högt tempo ute på planen medan klockan tickar.
Vi pressar till oss en bollvinst högt upp på Örebros planhalva och Esters inspel når sånär in till Mathilda i central yta men bollen smiter förbi.
Det blir ett antal nästanlägen men gästerna fortsätter att försvara sin box bra.
I matchens absoluta slutskede kommer sedan den stora möjligheten när vi tilldelas en frispark tätt utanför straffområdet.
Kapten Filippa peggar upp och tar sats.
Skottet är hårt men relativt mitt i mål och målvakten flaxar till samtidigt som bollen går i ribban och ut framför mål.
I röran som uppstår är det svårt att avgöra vad som faktiskt händer men plötsligt pangar Mathilda upp bollen i nättaket och vilt jubel uppstår.
Men återigen sätter vi jublet i halsen när domaren vinkar bort målet för offside.
Är det verkligen sant?
Enligt Mathilda kommer bollen från en Örebrospelare som försöker rensa innan hon trycker dit den men domaren har bestämt sig, målet döms bort.
Det går väl knappast komma närmare en kvittering än så.
Men det är en klen tröst när domaren nån minut senare blåser av matchen och förlusten är ett faktum.
Flera spelare rasar ihop i besvikelse och tårarna rinner.
Bittert är bara förnamnet…
Oj vad jag lider med spelarna efter denna fajt.
Vår insats var värd ett bättre öde denna eftermiddag och om vi fått med oss en poäng hade det verkligen inte varit orättvist på något sätt.
Nu blir vi i mina ögon bortdömda då vårt regelrätta 2-1 mål i slutet av första halvlek döms bort.
Hade vi fått en ledning med oss in i paus efter en vändning likt den vi stod för skulle andra halvlek med stor sannolikhet sett annorlunda ut.
Att dessutom få ett mål till bortdömt i slutskedet när vi kämpat så hårt under andra halvlek för att hitta en kvittering känns otroligt surt.
Den situationen har jag dock svårare att bedöma om domslutet är korrekt eller ej från videoupptagningen.
Oavsett så svider det förstås och det svider ännu mer att se våra spelare så knäckta efter matchen.
Vi var dock noga med att lyfta insatsen spelarna står för och den karaktär dom visar när vi får arbeta med att hämta upp underlägen redan tidigt i båda halvlekarna.
Nu räckte det inte ända fram men det går knappast att komma närmare.
Det är också viktigt att påpeka att Örebro är ett väldigt bra fotbollslag som säkerligen kommer tillhöra toppskiktet i tabellen hela vägen.
Att vi ger dom en rejäl fajt i 90 minuter plus stopptid ska vi ta med oss framöver.
Det visar att även vi är att räkna med denna säsong.
I och med förlusten tappade vi serieledningen men det är oerhört jämnt i toppen och jag är övertygad om att det kommer svänga och kränga mer eller mindre varje omgång.
Med andra ord är det spänning på hög nivå som väntar de sista omgångarna innan sommaruppehållet och det är bara att ladda om och kasta sig på nästa utmaning.
Kommande helg väntar ett nytt toppmöte när vi åker mot Jönköping och ett möte med nuvarande serieledarna Husqvarna.
Det blir grymt häftigt!
Häng med och stötta oss i jakten på nya poäng!!!
/Coach
Smedby AIS-Örebro SK FK 1-2 (1-1)
Målen:
0-1 (6) Izabella Hurtig
1-1 (30) Natasha Okorie (ass Filippa Sjöberg)
1-2 (51) Cornelia Karlsson
Varningar Smedby: Isa Jansson, Julia Nyström, Mathilda Holmberg, Hanna Sävhult, Ola Keil (assisterande tränare), Adam Nordström (assisterande tränare)
Publik: 96
Laget: Julia Nyström - Natasha Okorie (46), Amanda Jeppson, Isa Jansson, Cornelia Fellman - Filippa Sjöberg, Tilda Björkdahl - Ester Eriksson (81), Mathilda Holmberg, Ebba Karnehov (60) - Hanna Sävhult
Avbytare: Ebba Jaensson (46), Agnes Ekberg (60), Tuva Svensson (81), Anna Fredriksson, Felicia Zetterberg, Agnes Stenlund (mv)