Dela nyhet
Cuper i år och planering inför nästa år.
29 aug 2023
Hej,
Det gick nyss ut en kallelse till Pro Cup i Linköping som är en 2-dagars utan övernattning. Den har vi spelat förut och tycker att den är bra. I år ställer Bland annat Hammarby, Värnamo, IFK och klassiska Öster upp i vår serie. Det är en inför-ny-spelform-cup vilket innebär att det är första gången vi får lira cup 9-9. Fotboll på riktigt, med resultat, tabell, slutspel och allt annat som varit förbjudit att nämna i barnfotbollen. Nu går vi över till ungdom....ÄNTLIGEN!
Prata med era spelare där hemma om de är sugna. Det kommer krävas mer löpningar (större planer, mer ytor, mer tjat från oss tränare). Det kommer krävas fokus på träningarna, en vilja att ta i tills det gör ont och över den gränsen.
Vi planerar redan nu för cuper nästa år. Det blir åtminstone Eskilstuna på vårkanten igen 2 dagars ca mitten april.
Dalecarlia i Borlänge/Leksand 90% förankrat hos övriga ledare. Cupen spelas 27 - 30 juni 2024. Föräldrar, tipsar att redan nu boka boende i Borlängetrakten (om det går). Anmälan för lag öppnar i november.
Fotbollsfesten lär det bli här hemma i juli/aug-skiftet.
Förhoppningsvis någon mer. Vi återkommer i ärendet.
Då vi ledare inte är så påhittiga och energirika med sälj osv så uppmanar vi föräldrar att komma med bra förslag och hjälpa till att drivva igenom försäljningar, eller andra påhitt för att tjäna pengar då vår lagkassa är tunn. Plocka skräp, föräldravandringar....inventera lager...inte vet jag...men det gör ni!
ALLA övernattningsturneringar kommer att kosta en bra slant.
Exempel Pro cup nu i Linköping för övernattande gäng. 3000 per lag + 1400 kr/spelare och ledare. Dvs ca 20000 kr per lag.
Så det blir tyvärr mycket pay and play så länge vi inte börjar hitta på aktiviteter.
Så, börja redan nu skriva i kalendrarna.