Dela nyhet
Välkommen till Smedby AIS F18!
5 maj, 09:00 0 kommentarer

Onsdagen den 7 maj startar vi upp lagspel för flickor födda 2018. Träningarna genomförs på onsdagar med start klockan 17.30 till 18.45 på PreZero Arena.
Vi ser fram emot att få fortsätta träffa alla härliga och energifyllda barn!
Till träningarna behöver barnen ha med sig vattenflaska, benskydd, lämpliga skor och kläder efter väder.
Föräldrar som stannar kvar under träningen behöver stå en bit bort från träningsytan för att ge barn och ledare goda träningsförutsättningar.
Vi är 2 ledare som kommer ställa upp för att möjliggöra så bra träningsmiljö som möjligt. Men redan nu så ser vi behovet att bli fler. Ju fler ledare vi är desto bättre förutsättningar för alla.
Intresserad av att bli ledare? Anmäl dig till ulf.rann@smedbyais.se eller ta kontakt med någon av nuvarande ledare.
Allt stöd uppskattas och behövs verkligen!
I samband med uppstarten den 7 maj kommer vi ledare att presentera oss för er föräldrar och barnen för att sedan genomföra vårt första träningspass.
I dagsläget har vi 10 anmälda barn till F18 men räknar med att det tillkommer fler under dom närmsta veckorna när laget nu är igång. Om någon vet med sig att det finns flickor som tänker börja, be dom att anmälda sig till föreningen via formuläret "Börja spela".
Faktura föreningsavgift för resterande del av året kommer nu gå ut till samtliga anmälda. Förfallodatumet är om 20 dagar så vid behov hinner man känna på ett par träningar innan betalning. Om någon anmält sig men ångrat sig så meddela detta snarast till niclas.fredriksson@smedbyais.se.
Vi ledare ser fram emot att tillsammans med föräldrar och barn dra igång Smedby AIS F18!
Väl mött
Ledare för SAIS F18