Dela nyhet
Maja Lundin uttagen till riksläger för F 05
22 jul 2020

NORRKÖPING
Hon anslöt till Smedby AIS inför den här säsongen. Nu har Maja Lundin blivit kallad till riksläger för F 05.
Ett stort steg för 15-åringen.
– Det känns framförallt superroligt och spännande och jag är tacksam över chansen, säger Maja.
I början av juli fick Maja Lundin, som normalt tränar och spelar med SAIS DU, ett brev från F 05-landslagets förbundskapten Pär Lagerström.
En kallelse om att hon är en av 128 spelare som får chansen att visa upp sig på Bosön, den 3-7 augusti.
– Det känns framförallt superroligt och spännande, men såklart även lite nervöst. Jag är tacksam över chansen och speciellt tacksam över dom tränare och spelare som stöttat och hjälpt mig att utvecklas både på och utanför planen, menar en glad Maja.
Som tycker att det här en extra morot i vardagen.
– Mina mål inför lägret är att göra mitt allra bästa och ta med mig det jag tränat på. Förhoppningarna är att det kommer vara hård konkurrens, men speciellt att det kommer bli en rolig upplevelse, funderar Maja.
Hon är uttagen som mittback, men i SAIS spelar Maja i vanliga fall på flera positioner. Om sina styrkor.
– Jag tror att dom är att jag alltid vill utvecklas och ge mer. Jag är aldrig riktigt nöjd och vill hela tiden lära mig av både mig själv och andra för att bli bättre. En sak som även varit och fortfarande är med mig genom fotbollen är att våga ta chanser och tro på det jag gör, säger Maja.
En dröm och ett delmål i den unga karriären går nu i uppfyllelse.
– Ja, detta har självklart varit ett mål för mig men det är också bara en början och det är nu det gäller att tagga till. Jag sätter alltid höga krav på mig själv så jag försöker hela tiden sikta högre och se nästa steg, berättar Maja.
Kloka tankar.
Hon valde att komma till Smedby AIS inför den här säsongen från moderklubben Lindö FF.
– Jag behövde ett miljöombyte och Smedby låg nära till hands och verkade intressant. I början var det en chansning då jag inte visste mycket om varken spelare, ledare eller klubben i helhet. Men hela föreningen har imponerat och inspirerat sedan dag ett med allt från sammanhållning och stämning till kvalitet. Jag har hela tiden känt att dom runt om vill ens bästa och detta var det jag saknade tidigare. Därför var bytet från Lindö till Smedby exakt det jag behövde. Jag är jättetacksam för alla jag fått lära känna och den person samt spelare jag blivit under bara denna tid hittills här, beskriver Maja som också fått testa på att träna med Dam A vid några tillfällen.
Och just idag, onsdagen den 22 juli, finns det dubbla anledningar att fira.
Såklart uttagningen, men också hennes 15-årsdag!
Smedby AIS sänder härmed stora gratulationer och lyckönskningar inför vad som komma skall.
Text och Foto: Smedby AIS Webredaktion